Warsztaty Rzemiosł Dawnych w Trzcińsku-Zdroju 2020

W sobotę 29 sierpnia 2020 roku nasza Fundacja zrealizowała wydarzenie pod nazwą "Warsztaty Rzemiosł Dawnych w Trzcińsku-Zdroju 2020".

W ramach wydarzenia zaprezentowane zostały średniowieczne warsztaty rzemieślnicze: broni czarnoprochowej, garncarstwa, łucznictwa, machin oblężniczych, muzykantów, naczyń i ozdób z drewna, narzędzi tortur, ozdób z kamieni, rogownictwa, tkactwa, biżuterii, strojów średniowiecznych, uzbrojenia i walk wczesno- i  późnośredniowiecznych na tle zwykłego codziennego życia obozowego.

W wydarzeniu wzięło udział wiele grup rekonstruktorów historycznych, między innymi Fundacja Hereditas Culturalis, Boży Biesiadnicy, Drużyna Rzemieślników i Wojów - Dęby ze Szczecina, Cedyńskie Bractwo Historyczne Comitatus. Chorągiew Ziemi Międzyrzeckiej oraz wielu, wielu indywidualnych rekonstruktorów, którzy jako wolontariusze wspierali nas organizacyjnie.

Rzeczywistość, z którą się spotkaliśmy, pozytywnie nas zaskoczyła, przekraczając najśmielsze nawet nasze oczekiwania. Wspaniali ludzie, wspaniałe warsztaty, cudowna swojska atmosfera i przepięknie wyroby na kramach, to zasługa ludzi z pasją, którzy przyjechali do nas często z bardzo daleka, czasem pokonując 15 godzin jazdy z FRANCJI, aby wyjść na arenę i zawalczyć 6 minut! Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem walk i wspaniałych ludzi, którzy stworzyli tą atmosferę rodzinnej wioski rycerskiej. Dzięki profesjonalnej transmisji online, ludzie z całego świata mogli oglądać i powtarzać naszą imprezę wielokrotnie. Dzięki zaangażowaniu naszych przyjaciół udało się sprowadzić do Trzcińska-Zdroju Światową Ligę Walk Rycerskich WMFC. Mieliśmy wielu wolontariuszy, którzy pomogli nam przygotować obóz rycerski i zrealizować założone cele. Zawodowe walki rycerskie różnią się mocno od rekonstrukcji historycznej jaką do tej pory znaliśmy. Dzięki jasnym i czytelnym wskazówkom Pań z Sanepidu udało się zrealizować nasze przedsięwzięcie zgodnie z najnowszymi wytycznymi względem bezpieczeństwa i higieny osobistej związanej z kontaktem między ludźmi. Jesteśmy wdzięczni publiczności, która stosowała się do regulaminów i wytycznych zgodnych z Covid 19.

Działanie pod patronatem Starosty Gryfińskiego oraz objęte patronatem medialnym Radia Szczecin sfinansowane zostało z dotacji z Powiatu Gryfińskiego.

Popularne posty