TRZY MUZEA w szkole

Na zaproszenie Fundacji Droga Lotha do Szkoły Podstawowej w Trzcińsku-Zdroju przyjechały ze swoimi zbiorami TRZY MUZEA.... Relacja z tego wydarzenia na stronie szkoły...W dniu 27 kwietnia 2018r. Szkołę Podstawową w Trzcińsku-Zdroju już po raz 3 odwiedziły trzy muzea. Tym razem tematem przewodnim była 73 rocznica Forsowania Odry. Zaproszenie od pedagoga szkolnego i prezesa Fundacji Droga Lotha w jednej osobie przyjęły:
- Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych 1 Armii Wojska Polskiego w Gozdowicach, 
- Muzeum II Wojny Światowej w Lubiszynie oraz
- Prywatne Muzeum Regionalne w Kierzkowie. 
Panowie dyrektorzy muzeów przyjechali osobiście opowiedzieć o Forsowaniu Odry, czyli o pierwszej bitwie oddziałów polskich na terytorium Niemiec w czasie II Wojny Światowej.  

 

Głównym jednak celem była edukacja o zagrożeniach, które mogą się pojawić w przypadku znalezienia przedmiotu pochodzącego z czasów II Wojny Światowej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wyglądają niebezpieczne przedmioty, które zapewne zalegają jeszcze w niektórych miejscach w ziemi. Zaproszeni goście tłumaczyli, w jaki sposób zachować się w przypadku znalezienia takiego przedmiotu. Podczas prezentacji eksponatów ze zbiorów muzeów goście zwrócili szczególną uwagę na przedmioty, które czasem niszczone są przez osoby dorosłe w domach, a mają dużą wartość historyczną dla miasta lub regionu. Warto takie zabytki przekazywać do muzeów, aby pozostały zachowane dla przyszłych pokoleń.Serdeczne podziękowania dla:
- pana Dyrektora Michała Dworczyka i Kamila Iwanowskiego z Muzeum w Gozdowicach, 
-  pana Jana Lewek z Muzeum w Lubiszynie oraz
- pana Mirosława Wójcika z Kierzkowa.

Popularne posty